Webhosting C4 recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Recenze: I s jedním tarifem zatopí Webhosting C4 konkurenci

Webhosting C4 působí mezi ostatními hráči na trhu jako šedá myška. Jeho existence jsem si všiml někdy v roce 2007 a pak jsem na něj zapomněl. Možná to byla chyba. V recenzi se podíváme na to, jestli má webhosting s jedním tarifem šanci uspět mezi konkurencí. Prozradím vám, že určitě má. Více se dozvíte v tomto článku.

Pokud preferujete video, tak můžete shlédnout i video recenzi na našem YouTube kanálu Webhostingcentrum.

Představení Webhosting C4

Webhosting C4 patří k českým hostingovým stálicím. Vznikl totiž už v roce 2006. Za jeho provozem stojí společnost Český Webhosting, s.r.o., což ho vlastně etabluje na skutečný český hosting, který ale určitě ocení nejen zákazníci z Čech a Slovenska.

Recenze Webhosting C4 představení
Představení webhostingu.

Původní nabídka webhostingu v roce 2006 byla poměrně strohá. Tenkrát šlo o jeden webhostingový tarif s doplňkovou službou registrace domén. Nabídka se příliš nezměnila dodnes. To je ale možná dobře, protože zákazníci nemají ve službách zmatek. Dnes k Hostingu C4 a registraci domén přibyly další doplňkové služby, jako Alias hosting nebo parkování domén.

Společnost ještě provozuje další vedlejší služby. Například s webhostingem úzce související službu Proweb – profesionální nástroj pro tvorbu webových stránek, které s ním dokáže vytvořit i neprofesionál. Další je e-mailová služba Mail8. V této recenzi se však budeme věnovat Webhostingu C4.

Hosting C4

Hosting C4 je název jediného hostingového tarifu webhostingové společnosti. V podstatě jde o hostingový tarif, který by měl stačit jakémukoliv webu. Ať už jde o malou webovou prezentaci nebo náročný e-shop, který běží například na open source platformě WordPress a pluginu WooCommerce nebo třeba na PrestaShop.

Hosting C4 hlavní výhody hostingu.
Hlavní lákadla hostingového programu Hosting C4.

Asi bych z této recenze vynechal řeči o rychlých SSD discích, vyladěnosti pro open source aplikace nebo například SSL certifikáty Let’s Encrypt v ceně. To už by měla být v dnešní době spíše samozřejmost než výhoda. Všechno toto Hosting C4 má.

Hlavním lákadlem je asi doména v ceně hostingu. A v ceně je jak její první registrace, tak i další platby za prodloužení. Samozřejmě je to vázané na prodloužení hostingových služeb. To je poměrně dobrá nabídka. Nemusí přitom jít jen o .cz doménu, ale může to být například .sk, .eu, .com, .name a další nejpoužívanější doménové koncovky.

Musím zmínit ještě jedno lákadlo, a to je 2GB/rok prostoru navíc. Každý rok, co bude klient u tohoto webhostingu, dostane další 2 GB místa na disku. To nezmiňuji, abych vás ovlivňoval, ale protože je to poměrně zajímavé. Takové místo navíc se bude určitě hodit, protože pokud projekt roste, tak mu může prostor časem docházet.

V dnešní době jde hlavně o rychlé načítání webu. Hostingovky se předhánějí v nasazených technologiích, které zrychlí načítání webových stránek. Hosting C4 vsadil na kombinaci technologií FastCGI, OPcache a HTTP/2. Technoidy bude zajímat PHP-FPM (FastCGI Process Manager). Smyslem toho všeho je rychlé načítání webů, které se děje za účasti právě těchto technologií na serveru.

Parametry Hostingu C4

Webhosting C4 neláká zákazníky na nesmyslné “neomezené” nabídky, které stejně nemůže nikdy nikdo plně využít. Nikdo nebude vytvářet v jednom hostingu tisíce databází, e-mailových schránek atd. V tomhle si C4 paradoxně ve své nabídce poměrně škodí, protože jsou její služby zdánlivě osekané. Proč zdánlivě? Například v jednom tarifu je možné vytvořit 100 e-mailových schránek. To už je opravdu dost velký počet. Tolik schránek nevytvoří lecjaká větší firma. Jenže, klient uvidí vedle u konkurence, že může vytvořit neomezený počet schránek a je jasné, kam půjde. To je jen tak na okraj, abyste příliš nedávali na marketingové chytáky, a spíše koukali na jiné věci. 

VlastnostiHosting C4
Prostor na disku20 GB + 2 GB ročně navíc
Přenos datNeomezený
Počet domén pod jedním tarifem1
Počet databází10
Počet e-mailových schránek
100
PHP memory_limit128 MB (lze navýšit na 256 MB)
PHP upload_max_filesize120 MB
PHP post_max_size200 MB
PHP max_execution_time60 s
Max. počet PHP procesů60
HTTPS na doméně (SSL certifikát)V ceně (Let's Encrypt)
Denní zálohováníAno (web a databáze dostupné po dobu 30 dní, e-maily po dobu 15 dní)

20 GB prostoru na disku + k tomu 2 GB navíc každý rok. To se může hodit. Takový prostor už je dostačující i pro opravdu obrovský web nebo e-shop.

Na hostingu je samozřejmě možné přepínat mezi verzemi PHP, ale záleží, na kterém serveru se nacházíte. Pokud jste na FPM serverech, tak můžete přepínat mezi novějšími verzemi (aktuálně 7.1, 7.2 a 7.4). Pokud byste potřebovali třeba verzi PHP 5.2, tak vás administrátor přesune na jiný server, kde jsou nižší verze PHP.

Hosting C4 denně zálohuje nejen data webu a databází, ale také e-maily. Nejlepší na tom je, že data nezálohuje do stejné serverovny, ale do 30 km vzdáleného úložiště. Zálohy jsou proto téměř v bezpečí. Pokud dojde k chybě nebo k napadení serverů v hlavním datovém centru, tak záloh by se to nemělo dotknout.

Data záloh webu i databází jsou dostupná po dobu 30 dní a zálohy e-mailů po dobu 15 dní.

Co se mi moc líbí, je možnost nechat si jednoduše přes administraci zálohy obnovit. Nehrozí zde nějaké složité mazání nebo přehrávání původních souborů přes FTP nebo nebo promazávání DB v PHPMyAdminu/Admineru. Zálohy jsou samozřejmě dostupné i přes FTP.

Cena hostingu

Jak už jsem v této recenzi psal, tak Webhosting C4 má v nabídce jediný cenový tarif – Hosting C4. Hosting je sice na první pohled dražší, ale v kapse má pár trumfů, které cenu ospravedlňují. V jeho ceně je registrace nové domény a v dalších letech při prodloužení webhostingu se nemusíte starat o platby za prodloužení domény. Prodloužení je také v ceně hostingu. Ačkoliv se může zdát cena hostingu vysoká, tak právě díky té doméně se dostává na konkurenční úroveň.

Webhosting C4 ceník služeb a hostingu
Ceník hlavních tarifů.

Další výhodou tohoto hostingu je určitě každoroční nárůst diskového prostoru o 2 GB.

A pak zde jsou ty technické záležitosti, které mnoho uživatelů nezajímají, protože jim nerozumí. Ale za zmínku znovu stojí technologie, kterými jsou servery vybavené a které zrychlují načítání webových stránek. Pokud se váš hosting chlubí jen tím, že má na svých serverech rychlé SSD disky, tak o těch to už dnes moc není.

Nakonec nesmím zapomenout na jednoduché obnovení záloh z prostředí administrace. To zvládne i technický analfabet.

Registrace domény

U Webhostingu C4 je možné zaregistrovat přes 500 druhů různých koncovek domén. Nejpoužívanější domény dává C4 ke svým hostingovým službám zdarma. Jinak je registrace domén spíše doplňkovou službou pro zákazníky, kteří chtějí mít vše na jednom místě. Ceník domén nepatří mezi nejlevnější na trhu.

Webhosting C4 ceník domén
Ukázka ceníku domén u Webhosting C4.

Ukázka administrace Webhostingu C4

Po přihlášení do administrace vás přivítá hlavní nástěnka, ze které máte detailní přehled o službách a o využití přiděleného prostoru.

Nedá mi to a musím zmínit tu reklamu v pravém sloupci. Ačkoliv jsou to služby stejné společnosti, tak mě reklama v administraci poměrně překvapila. 

Webhosting C4 ukázka administrace
Administrace Hostingu C4.

V administraci webu můžete měnit verze PHP, nastavit SSL, povolit nebo zakázat FTP nebo například přidělit webu diskový prostor. Poslední funkce se bude hodit zejména při používání webů na subdoménách.

Hosting C4 administrace a nastavení webu
Administrace webu.

Správa e-mailů a vytváření schránek je jednoduché. Přejdete do dané sekce v administraci a pak už si jen nastavíte vše potřebné jako adresu, prostor, heslo a spamovou ochranu.

Recenze Hosting C4 Vytvoření e-mailové schránky
Vytvoření e-mailové schránky.

Administrace hostingu mi přijde intuitivní a přehledná. Malým plusem je to, že je administrační rozhraní responzivní, takže můžete svůj hosting spravovat i z mobilních zařízení.

Instalace WordPress a dalších aplikací

Možná jste v administraci hledali funkci pro instalování aplikací na jedno kliknutí. Tak takovou funkci tam nenajdete.

Jak se tedy na hostingu C4 instaluje WordPress, PrestaShop, Drupal atd.? Docela krkolomně. Je ale fakt, že tu instalaci dělá člověk jen jednou, takže asi úplně nevadí, jestli je složitější.

Vše se instaluje přes nápovědu webhostingu. Tam si vyberete, co chcete nainstalovat a pokračujte dále. Webhosting C4 zvládá tímto způsobem nainstalovat přes 70 různých aplikací.

Webhosting C4 instalace open source aplikací
Výběr kategorií aplikací k nainstalování.

Já se tedy proklikal až k instalaci WordPress. Nechal jsem vybraný Automatický upload balíčku. Vyplnil jsem údaje k FTP a čekal, co se stane.

Webhosting C4 recenze instalace WordPress přes nápovědu
Instalace WordPress.
 Instalace WordPress na Hosting C4 nahrávání balíčku na FTP
Balíček je nahraný na FTP.

Balíček se nahrál na FTP. A co teď? Teď musím do internetového prohlížeče zadat URL webu a spustí se mi instalace WordPressu. Jenže pak musím ještě v administraci ručně vytvořit databázi a projít celou instalací.

V podstatě se mi na FTP nahrál jen instalační balíček WordPressu. Nemusel jsem zapínat FTP klienta a čekat, až se přenesou všechny soubory. To je asi jediným plusem.

Instalaci aplikací na jedno kliknutí na C4 nehledejte.

Recenze Webhosting C4 postup instalace WordPress
Po nahrání balíčku vás čeká klasická instalace WordPress.

Proč si vybrat Hosting C4?

Jedním z hlavních důvodů může být rychlost. Servery jsou vybavené rychlými SSD disky a pokud netoužíte po zastaralé verzi PHP, tak určitě oceníte FPM servery s technologiemi FastCGI, OPcache a HTTP/2, co se starají o rychlé načítání webu. V dnešní době na rychlosti záleží. Nejen vyhledávače ji mají jako hodnotící faktor.

Zálohy a jejich bezpečnost. V roce 2020 jedna česká hostingová společnost ztratila kvůli vlastní fatální chybě data webů a jejich záloh spousty svých zákazníků. Je proto opravdu důležité, aby byly zálohy mimo hlavní IT centrum. Ať už kvůli hackerským útokům nebo třeba kvůli živelným pohromám. To C4 splňuje. Zálohy ukládá o 30 km dál od hlavní serverovny.

Zákaznická podpora. Líbí se mi, že C4 na svém webu vyzývá zákazníky k telefonickému hovoru, protože je prostě taková komunikace mnohem efektivnější. Neskrývají se za live chat. Pokud s nikým mluvit nechcete, tak samozřejmě máte možnost kontaktovat podporu e-mailem nebo přes formulář.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Servery s technologiemi pro rychlé načítání webu
Aplikace se neinstalují na jedno kliknutí
Registrace a prodloužení domény v ceně hostinguNěkomu může v nabídce chybět další levnější tarif
Jednoduchá administrace
20 GB prostoru + 2 GB navíc každý rok
Automatické denní zálohování. Zálohy jsou dostupné po dobu 30 dní (web, databáze) a 15 dní (e-maily)
Jednoduché obnovení záloh
Podpora pro více než 70 open source aplikací
Zákaznická podpora dostupná na telefonu

Závěr a hodnocení

Webhosting C4 působí poněkud tuctově mezi “naleštěnou” konkurencí, která je všude kolem a která láká zákazníky různými hříčkami o neomezených službách.

Teď vás možná napadá otázka: Kde je přidaná hodnota Webhostingu C4?

Začnu přehledností služeb. C4 není nejlevnější hosting na trhu, ale součástí jeho cenového tarifu je vlastně doména, SSL certifikát, který některé společnosti zpoplatňují a také živá zákaznická podpora na telefonu. Pak jsou tady ty 2 GB prostoru, o který vám váš hosting každý rok naroste. To prostě není k zahození a není to ani standardem.

Hosting C4 si vyberou spíše zkušení uživatelé. Trochu tomu nahrává i ta složitější instalace aplikací, kterou neprovedete na jedno kliknutí z prostředí administrace, ale musíte jít do nápovědy, kde si vlastně necháte na FTP nahrát čistý instalační balíček aplikace. Vytvoření DB a instalace je na vás samotných. Samozřejmě, jak už jsem zmínil, tak jde vlastně o jednu instalaci. Pak už tuto funkci potřebovat nebudete. Není to žádná hrůza. To ne, ale jinde to mají.

Asi vás zajímá: Má smysl o Webhostingu C4 uvažovat? Určitě ano. Myslím si, že kdybyste si nezvládali sami nainstalovat WordPress, tak vám s tím na zákaznické podpoře rádi pomohou. Výhodou tohoto webhostingu je skutečná a odborně způsobilá podpora, která je dostupná na telefonu. Pak jsou tu ty rychlé servery. Na těch se nezadýchá náročnější web ani velký e-shop na PrestaShopu.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..