Shopify recenze a návody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Recenze: Se Shopify můžete postavit malý e-shop i velkou nákupní galerii

Všude slyším na Shopify jen samou chválu, takže jsem se rozhodl tuto e-shopovou platformu otestovat. Proč si tuto službu oblíbilo více než 1 milion uživatelů po celém světě? V čem vězí její síla a největší konkurenční výhoda?

Ještě než se do toho pustíme, jen malá poznámka. Pokud vás zajímá hlavně návod a preferujete učit se z videa, tak shlédněte následující Shopify tutoriál z naší dílny:

Co je Shopify?

Shopify je patrně nejznámější online platforma pro vytváření e-shopů na světě. Díky ní dokáží svůj online obchod vytvořit i lidé bez znalostí programovacích jazyků. Ti mohou jeho konečný vzhled a funkce téměř neomezeně upravovat podle svých představ, protože vytvořit originální vzhled, který vynikne mezi ostatní konkurencí, je na Shopify hračka.

Služba Shopify zároveň ve svém app storu nabízí spoustu pluginů (doplňků) pro marketingové aktivity, napojení na reklamní systémy nebo komunikaci se zákazníky, fakturaci a další nástroje, které zjednodušují práci s provozováním elektronického obchodu. Pokud by vám v platformě přeci jen něco chybělo, tak s největší pravděpodobností nebude problém najít existující plugin, který tento nedostatek vyřeší. 

Primárním účelem této platformy tedy je, zjednodušit vytvoření a spuštění vlastního e-shopu, který má dostatek funkcí, co vám usnadní práci s jeho provozem a propagací, a který bude mít profesionálně vypadající design, dle vašich představ, a to bez nutnosti muset cokoliv vyjednávat s programátorem nebo webdesignerem. A až budete potřebovat jakkoliv upravit vzhled, nějakou informaci, produkt nebo přidat rozšiřující funkci, tak to téměř vždy zvládnete bez cizí pomoci.

Pro koho je služba určena?

Shopify je platforma, která umožňuje komukoliv vytvořit, nastavit a spustit vlastní e-shop. Na velikosti firmy vlastně ani tolik nezáleží. Na Shopify začnete s prodejem jednoho nebo několika málo produktů a díky této ecommerce platformě můžete vyrůst do obrovské online nákupní galerie, kde nakupují tisíce zákazníků denně.

Platformu Shopify používají živnostníci a drobní podnikatelé jako jsou designéři originálních bytových doplňků, výrobci šperků, švadleny a módní návrháři, obchody s potřebami na grilování nebo třeba prodejci výběrové kávy

Shopify používají také velké značky a firmy, kterým tato platforma nabízí možnost, jak si vytvořit vlastní e-shop za zlomek ceny, kterou by jim účtovala specializovaná agentura. Na Shopify běží například obchod výrobce elektromobilů Tesla, ale své obchody zde mají také giganti jako Nestlé nebo RedBull.

A proč ti všichni Shopify používají? Uživatelé si pochvalují zejména jednoduché ovládání administračního rozhraní, ale také způsob snadné úpravy šablon vzhledu a nakonec všichni oceňují možnost přidávat si do svého e-shopu další rozšíření prostřednictvím služby Shopify app store.

Kdo stojí za Shopify?

Společnost Shopify byla založena v roce 2004 v kanadském městě Otava. Založili ji spolu tři společníci – Tobias Lütke, Daniel Weinand a Scott Lake, kteří se v té době pokusili otevřít svůj vlastní e-shop, ale tehdejší produkty pro vytváření online obchodů jim nevyhovovaly. Z toho důvodu vytvořili svoji vlastní platformu, která splnila podmínku jednoduchého vytvoření a spuštění elektronického obchodu.

Samotná platforma Shopify byla spuštěna v roce 2006, ale před tím ji sami zakladatelé testovali na svém vlastním e-shopu s vybavením pro snowboardisty.

V roce 2009 spustila společnost platformu aplikačního programového rozhraní (API) a obchod Appify Shopify (app store). Díky tomuto rozhraní mohli začít vývojáři programovat své vlastní aplikace a jednoduše je prodávat přes obchod Appify Shopify. App store Shopify se rychle zaplnil různými aplikacemi a funkcionalitami. Tím se přirozeně podpořila oblíbenost tohoto nástroje, protože díky tomu byl na Shopify brzy nespočet dalších rozšíření oblíbených služeb a nástrojů, které tak mohli zákazníci této platformy začít jednoduše nasazovat a používat ve vlastních e-shopech.  

Do roku 2014 používalo Shopify už přes 120 000 online obchodníků a společnost se umístila na třetím místě žebříčku Fast50, který v Kanadě sestavovala společnost Deloitte.

Dalším významným mezníkem byl rok 2017, kdy se Shopify integrovala s Amazonem, což umožňuje prodejcům rychleji nasazovat a prodávat vlastní produkty na Amazonu.

V současné době používá platformu Shopify přes 1 milion obchodníků a podnikatelů ve více než 175 zemích světa.

Hlavní vlastnosti služby

Mezi hlavní výsady Shopify patří bezpochyby možnost rychlého spuštění vlastního e-shopu se vším všudy. Tedy s integrovanými nástroji pro marketing, správu produktů, přijímání plateb nebo fakturování.

Recenze Shopify hlavní vlastnosti
První přivítání v administraci e-shopu.

Spuštění obchodu se dá teoreticky zvládnout ve třech krocích, tedy kromě samotné registrace do Shopify. Abyste mohli spustit vlastní e-shop, tak musíte v první řadě přidat produkty, přizpůsobit si texty v šabloně a nastavit vlastní doménu. Pak už je obchod v podstatě v provozu a je možné v něm odbavovat zákazníky.

Překvapila mě přehlednost administračního rozhraní, kde nejsou zbytečné položky nebo aplikace, které by vám platforma vnucovala k užívání. Jestli už jste nějaký ten online nástroj někdy používali, tak by vám orientace v administraci neměla dělat žádné potíže. 

Hlavní síla platformy určitě spočívá v Shopify app store, kde naleznete přes 2700 placených i neplacených aplikací, které do vašeho obchodu přidají další funkce, možnosti nastavení nebo jednoduchého propojení s aplikacemi třetích stran. Myslím, že takhle plnou databázi doplňků nemá nikdo z konkurence Shopify. Nejspíš bychom museli dlouho hledat rozšíření, které by zde chybělo, takže se do toho ani nebudeme pouštět.

Recenze Shopify App Store
Nabídka Shopify app store.

Dalším lákadlem jsou určitě předpřipravené šablony vzhledu. Těch nabízí Shopify přes 70. Z větší části se jedná o placené šablony, ale na výběr jsou zde i šablony zdarma, které splňují veškeré požadavky na UX (uživatelskou přívětivost) internetového obchodu. Šablony můžete dále přizpůsobovat vlastním potřebám. Hlavní výhodou předpřipravených šablon je zejména to, že vám pomohou nastavit vzhled obchodu, který bude tematicky korespondovat s vaším sortimentem.

Recenze Shopify šablony
Shopify šablony vzhledu.

Provozování online obchodu je pak hlavně o počítání a analytice. Platforma Shopify má ve své administraci přehlednou nástěnku, kde získáte okamžitý přehled o návštěvnících a prodejích nebo přehled o tom, které produkty se prodávají, a jaké ne, bez nutnosti se přihlašovat do jiných služeb jako Google Analytics.

Recenze Shopify analytika
Shopify analytika.

Mezi hlavní vlastnosti služby patří:

  • Přehledná a rychlá administrace
  • Import/export (soubory csv)
  • Možnost přidat spoustu dalších rozšíření do e-shopu
  • Propojení s Facebook Obchod
  • Předpřipravené šablony vzhledu
  • Vlastní upravování šablon

Ačkoliv je administrace e-shopu přehledná a intuitivní, tak musím pochválit vyhledávací políčko, které je v záhlaví rozhraní. S vyhledáváním je totiž správa online obchodu ještě o kousek jednodušší. Do políčka stačí například zadat začátek slova funkce, kterou hledáte, a dostanete okamžitě na výběr z možností, které chcete pravděpodobně použít.

Recenze Shopify vyhledávaní v administraci rychlá volba
Vyhledávání v administraci obchodu Shopify.

Nevinně vypadající vyhledávací políčko dokáže zrychlit pohyb v administračním rozhraní a také vám pomůže vyhledávat funkce a nastavení, které nemůžete na první pohled najít.

Shopify má i vlastní mobilní aplikaci, se kterou můžete přidávat produkty do obchodu, sledovat fakturace nebo analytiku návštěv. Pokud rádi cestujete, tak vám aplikace nabídne vše potřebné pro sledování výkonu e-shopu nebo k pohodlnému rozšiřování sortimentu.

Cenové balíčky

Shopify nabízí celkem 3 hlavní cenové varianty – Basic Shopify, Shopify a Advanced Shopify. Jednotlivé balíčky se od sebe liší například maximálním množstvím správcovských účtů, dostupnými funkcemi nebo výší dalších poplatků. Třeba za platbu kreditní kartou.

Recenze Shopify cenové balíčky
Cenové balíčky Shopify.

Balíček Basic nabízí patrně vše, co budete potřebovat pro rozjetí a provoz online obchodu. Co by vám snad mohlo chybět, je možnost prodeje a používání dárkových poukazů. Tato funkce je až u vyšších cenových tarifů.

Balíček s názvem Shopify už nabízí opravdu vše, co provozovatel elektronického obchodu potřebuje. Do administrace se může připojit až 5 uživatelských (zaměstnaneckých) účtů a obchod může nabízet a používat dárkové poukazy.

V této cenové variantě jsou provozovateli přístupné profesionální reporty, které sledují pohyb zákazníků po e-shopu v reálném čase, akviziční cesty zákazníků (jak k vám přišli) nebo vám pomohou pochopit chování uživatelů e-shopu, což vám pomůže se zvyšováním jeho efektivity a obchodního výkonu.

Recenze Shopify profesionální reporty
Seznam profesionálních reportů jednotlivých cenových balíčků.

Advanced Shopify je pak funkcemi nadupaný balíček, který je vhodný pro velký e-shop nebo pro e-shop s velkými ambicemi. Mimo předpřipravených reportů, nabízí tento balíček funkce pro sestavování pokročilých reportů, které vám například pomohou se získáváním informací o prodejnostech nebo s vyhodnocováním efektivity prodejních cest.

Jednotlivé balíčky se od sebe liší výší poplatků za platby kreditní kartou. Tyto platby je možné snížit napojením na jiné lokální platební brány. U nás například GoPay. Nicméně, všude se nějaký ten poplatek platí, takže je důležité si to dobře propočítat.

Recenze Shopify poplatky za platbu kartou
Výše poplatků za platbu kartou.

Jako poslední rozdíl mezi balíčky bych rád zmínil POS (point of sale). To je funkce, která sjednotí prodeje z kamenných prodejen s online prodejem. Pro provozovatele e-shopu to znamená například lepší přehled o skladových zásobách na jednotlivých prodejnách a přístup k němu z jednoho centralizovaného místa.

Recenze Shopify point of sale
Shopify Point of Sale (POS).

Cenové varianty se pak liší maximálním množstvím přidaných míst, které lze v přehledu POS sledovat.

Platforma má v nabídce ještě další 2 balíčky. Těmi jsou Shopify Lite a Shopify Plus. K oboum najdete přístup pod cenovou srovnávací tabulkou třech hlavních balíčků.

Shopify Lite vám pomůže s prodejem na jakékoliv platformě. S jeho pomocí můžete vložit nákupní košík na stránky vytvořené přes Wix, Webnode, Mioweb nebo třeba WordPress. Nicméně, jeho hlavní přínos vidím v použití při prodejích na Facebooku. Balíček Lite vám usnadní správu produktů ve facebookovském e-shopu nebo s jejich prodejem přímo přes Messenger.

Pro opravdu velké hráče nabízí společnost individuální balíček Shopify Plus, který bude na míru jejich potřebám.

Šablony na Shopify

Shopify nabízí v současné době 72 předpřipravených šablon vzhledu. Není to žádné závratné číslo, ale co si budeme povídat, u e-shopu jde především o funkčnost, přehlednost a intuitivnost, aby v něm zákazníci nebloudili a mohli být rychle odbaveni.

Recenze Shopify šablony eshopu
Katalog Shopify šablon vzhledu pro e-shopy.

Šablony jsou nejen tematicky roztříděné, podle druhu produktů, ale daleko víc se mi líbí třídění dle velikosti e-shopu. Na výběr jsou zde šablony pro jednoproduktové stránky až po velké online obchody. Stejně tak je dobrý filtr stylů layoutu prezentace produktů, kterým si dokážete rychle vybrat šablonu, co sedí vašemu sortimentu. Vybrat si můžete například kolážové rozložení výpisů produktů, které se hodí pro dyzajnové doplňky nebo klasické grid (mřížkové) rozložení, jak ho známe z většiny známých obchodů.

Ať už si vyberete šablonu zdarma, nebo placenou, tak v obou případech si můžete být jistí, že bude precizně nastavena. Jak po technologické stránce, tak po té designové. Šablony, které jsem vyzkoušel, se zobrazovaly správně na různých zařízeních a jejich načítání bylo rychlé a bezproblémové. 

Nikoho určitě nepřekvapí, že jakoukoliv šablonu si vybere, tak tu může přetvořit podle své fantazie a potřeb. Z šablony pro obchod s módou můžete vytvořit e-shop se stavebním sortimentem. Jednoduše, pomocí technologie drag&drop (chyť a pusť).

Vlastní šablony na Shopify

Platforma Shopify umožňuje nahrání vlastních šablon vzhledu. Tím si mohou uživatelé ještě více přizpůsobit celkový vzhled svého online obchodu. Tato možnost tvorby originálního vzhledu už se neobejde bez znalostí programovacích jazyků. Na Shopify se k tvorbě šablon používá opensource jazyk Liquid.

Hlavní vlastnosti editoru

Nejlepší vlastností editoru, této robustní e-commerce platformy, je rozhodně její přehlednost a intuitivní ovládání. To dokáže práci v editoru zpříjemnit, ale hlavně zrychlit, protože vše naleznete na svém místě, a pokud nemůžete náhodou něco nalézt, tak vám s hledáním pomůže vyhledávací políčko v záhlaví editoru.

Recenze Shopify vlastnosti editoru
Editor platformy Shopify.

Editor obsahuje vše důležité pro jednoduchou úpravu vzhledu, nastavení SEO, sledování analytiky a samozřejmě práci s objednávkami a produkty.

Pro lepší optimalizaci pro vyhledávače (SEO) můžete v nastavení jednotlivých produktů nastavovat title a description stránky produktu, ale také jeho konečnou URL adresu, kterou tak můžete udělat daleko více SEO friendly. To samé můžete dělat i u jednotlivých stránek nebo kategorií e-shopu.

Analytika je další chloubou tohoto nástroje. Samozřejmě se dá předpokládat, že bude většina provozovatelů e-shopů používat tradiční Google Analytics. Nicméně, Shopify nabízí opravdu pokročilé analytické funkce, které jsou, na rozdíl od Google Analytics, přednastavené k okamžitému použití. V závislosti na zvoleném placeném balíčku můžete používat různé typy analytiky. Čím dražší tarif, tím lepší analytické funkce a nastavování jejich reportů.

Oceňuji, že je zde například rychlý přístup k nastavování slev, což je jedno z hlavních lákadel většiny e-shopů, které znám. Nastavování slev vám umožní položka v levém menu s názvem Discounts. Zde je možné nastavovat různé slevy, dopravu zdarma nebo podmínky pro slevy. Například, když zákazník nakoupí určitý počet něčeho, tak získá něco a tak dále.

Recenze Shopify nastavení slev
Jedno z nastavení pokročilých slev.

Protože je Shopify prodejní platforma, tak je její editor doslova napumpovaný různými markentingovými nástroji a udělátky, které podpoří nastavování marketingových kampaní na sociálních sítích nebo například na Google Shopping. Předpřipravená nastavení vám pomohou s vytvořením první reklamní kampaně na Facebooku nebo s dynamickým retargetingem, což určitě urychlí a zjednoduší propagaci e-shopu.

Samotné nastavení vzhledu obchodu se odehrává v customizačním editoru. Zde můžete přepínat mezi jednotlivými stránkami jako homepage, produktová stránka, blog nebo košík. V záložce Sections lze měnit jednotlivé sekce konkrétní stránky a pod záložkou Theme settings se skrývají vizuální nastavení stránky jako barvy a fonty.

Recenze Shopify nastavení vzhledu
Customizační editor Shopify.

Funkce editoru:

  • Přesouvání sekcí stránky metodou drag&drop
  • Pokročilé marketingové nástroje a nastavení služeb třetích stran
  • Jednoduché nastavení SEO
  • Možnost měnit URL
  • Export&import produktů

Propojení Shopify s dalšími aplikacemi a službami třetích stran

V úvodu článku už jsem nastínil, že tato platforma pro provozování e-shopů patří mezi nejpoužívanější na světě. Z toho důvodu na ni zaměřují svoji pozornost, jak vývojáři aplikací, tak samotní provozovatelé služeb a nástrojů. Proto bychom asi jen složitě hledali nástroj nebo službu, která by nešla se Shopify propojit.

Pro jednoduché propojení s různými službami má Shopify svůj vlastní app store, kde si můžete vybrat z více než 2700 aplikací, které rozšíří funkce vašeho e-shopu. Některé jsou zdarma, jiné jsou placené.

Svůj Shopify obchod můžete nakonec propojit s u nás s tolik oblíbenými službami:

Shopify a řešení pro EET a české dopravní služby

V České republice a na Slovensku nás patrně bude nejvíce zajímat EET nebo lokální platební systémy a účetní software jako je Pohoda.

Přímo v app storu Shopify je k dispozici placený doplněk pro Fakturoid, který řeší problematiku EET nebo propojení s účetním software Money S3, Pohoda, Abra Flexibee.

V app store naleznete další důležité pluginy, které do vašeho e-shopu rychle integrují export objednávek do služby Zásilkovna nebo přepravní společnosti DPD.

V nastavení editoru můžete přidávat různé přepravní podmínky včetně cen dopravy různými kurýry a společnostmi.

Vlastní pluginy do Shopify

Shopify API umožňuje vývojářům vytvářet vlastní pluginy a aplikace pro tuto platformu. Tyto doplňky pak mohou vývojáři prodávat v app storu nebo je používat pouze ve svých obchodech.

Dropshipping na Shopify

Výhoda dropshippingu je, že nemusíte fyzicky držet prodávané produkty ve vlastním skladu. O to se starají vaši dodavatelé. Na vás je propagace e-shopu a získávání zákazníků. Na dodavatelích je fyzické odbavení objednávky a její expedice k zákazníkům.

Například aplikaci Oberlo, kterou naleznete v app storu Shopify, můžete zdarma používat pro svůj dropshipping obchod.

Recenze Shopify oberlo dropshipping
Funkce aplikace Oberlo.

Oberlo vám pomůže najít produkty, které chcete ve svém e-shopu prodávat. Tyto produkty pak přes plugin jednoduše přidáte do své nabídky. Rozšíření pak automaticky přeposílá objednávky dodavatelům, kteří se starají o jejich expedování.

Návod, jak vytvořit e-shop se Shopify

Prvním krokem je registrace do platformy. Shopify můžete testovat 14 dní zdarma, bez nutnosti vkládat kreditní kartu. V registraci vyplníte osobní údaje. Nakonec se dostanete přímo do editoru Shopify.

Recenze Shopify tvorba eshopu
Úvodní okno editoru Shopify.

Jak vidíte, spuštění e-shopu se skládá ze tří jednoduchých kroků. Přidání produktů, nastavení vzhledu a přidání domény.

  • Přidání produktu. Na stránce karty produktu musíme vyplnit jeho název, popis a pak další údaje jako cena, typ, výrobce, množství skladových zásob a samozřejmě nesmíme zapomenout na obrázek.
Recenze Shopify přidání produktu
Karta pro přidání produktu.
  • Nastavení vzhledu. Ve svém e-shopu budete mít přednastavenou šablonu Debut. Tu můžete dále upravovat podle své fantazie. Také si můžete vybrat jinou z předpřipravených šablon, která bude lépe vyhovovat vašim představám.
Recenze Shopify nastavení vzhledu výběr šablony
Možnosti nastavení vzhledu.

Po výběru šablony klikneme na tlačítko Customize. Tím se dostáváme do customizačního editoru.

Recenze Shopify nastavení vzhledu sestavení bloků
Editor vzhledu.

Jednotlivé položky z nabídky v levé části obrazovky jsou vlastně jednotlivé sekce stránky. Tyto sekce můžete mezi sebou přesouvat a různě je nastavovat. Přesouvání sekcí stránky se odehrává přímo v levé nabídce.

V nastavení headeru můžete například změnit logo nebo hlavní menu e-shopu.

Pokud chcete změnit nejviditelnější část obrazovky, která je na obrázku výše, tak jednoduše kliknete v levé nabídce na sekci se stejným názvem.

Recenze Shopify nastavení vzhledu editace bloku
Nastavení hlavního obrázku Home page.

Stejným postupem pak můžete upravovat další části stránky nebo části různých podstránek e-shopu jako košík nebo stránka produktu.

V nastavení vzhledu budeme muset také přeložit šablonu našeho e-shopu, protože ta současná je pouze v angličtině.

Recenze Shopify překlad do Češtiny
Editace jazyku šablony.
Recenze Shopify lokalizace do Češtiny
Rychlá editace pomocí Google překladače.

Po kliknutí na Change theme language můžete z nabídky vybrat jazyk, do kterého se pomocí Google překladače šablona přeloží. Tato funkce se určitě hodí, protože pak už jen stačí rychle projít přeložené položky a případně je poupravit.

Recenze Shopify eshop
Náhled finální verze mého e-shopu.
  • Nakonec musíme e-shop spojit s doménou. Přímo v administraci jdou zakoupit cizí domény jako .com, .org, .net, .store. Pro přidání CZ domény musíte přesměrovat DNS u svého registrátora na servery Shopify nebo transferovat doménu přímo pod platformu.

Teď už můžete začít prodávat své produkty a nastavovat marketingové kampaně, které podpoří jejich odbyt.

Klady a zápory Shopify

Klady (+)Zápory (-)
+ Komplexní obchodní platforma- Používání dárkových karet až od tarifů Shopify a Advanced Shopify
+ Intuitivní a rychlá administrace e-shopu- Napojení na české účetní systémy a EET pouze po zakoupení rozšíření
+ Jednoduchý editor vzhledu
+ Tisíce rozšíření a aplikací připravených k okamžitému použití
+ Nastavení SEO
+ Možnost vytvoření vlastní šablony
+ Možnost vytvořit vlastní pluginy
+ Export produktů do srovnávačů zboží
+ Nově podporuje platforma i češtinu (zatím označována jako Betaverze)

Hodnocení a závěr

Není pochyb o tom, že je Shopify vrcholovým nástrojem pro tvorbu a provozování e-shopu. S jeho pomocí mohou vytvořit svůj obchod drobní podnikatelé i velké společnosti. Ani jedné skupině nebude v platformě nejspíš chybět nic, co by mohlo ohrozit provoz obchodu a jeho další strategický rozvoj.

Shopify je celosvětovou službou, která nově podporuje také český jazyk, takže s e-shopem můžete pracovat i bez znalostí angličtiny. Kromě toho má intuitivní ovládání administračního rozhraní, které je podpořeno vyhledáváním, co vás dokáže rychle navést na správnou cestu i bez dokonalé znalosti jazyka.

Taktéž mě velice potěšilo, že se dá na Shopify vyřešit téměř jakýkoliv problém, který se může s provozováním elektronického obchodu vyskytnout. U nás bych zmínil EET. Sama společnost asi není schopna reagovat na různé rozmary lokálních trhů. Toho ale dokáží rychle využít různé místní služby, které připravily funkční nástroj řešící tento nedostatek. Podnikatelům z České republiky nebrání nic v tom, aby začali provozovat český e-shop v České republice na tomto kanadském nástroji.

Milion uživatelů po celém světě mluví sám za sebe. Shopify je prostě špičková služba, která nabízí jednoduché řešení pro malé obchodníky a efektivní platformu pro velké hráče.

4/5 - (7 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

23 Komentářů

  1. Dobrý den,
    znáte nějaké české eshopy, které na shopify jedou? Rád bych se zeptal na propojení s dopravou atd. Shopify píše že má levnější ceny.

    S pozdravem,
    Miro

    1. Dobrý deň,

      na Shopify beží napr. https://belovedshop.cz

      Shopify podporuje väčšinu najpoužívanejších platobných (GoPay, ComGate a pod.) a doručovacích (Česká pošta, PPL, DPD a pod.) metód bežne používaných v Česku a na Slovensku.
      Má prepracované API, takže je možné si v prípade potreby dať naprogramovať moduly podľa potreby. Ale určite je dobré obrátiť sa na niekoho, čo prevádzkuje zabehnutý eshop, ten Vám bude vedieť popísať praktické skúsenosti z reálnej prevádzky na tejto platforme 🙂

      Pokiaľ chcete zoznam Shopify eshopov z ČR, tak sa skúste obrátiť na https://faborsky.cz/kontakt/ , tento pán spracováva pravidelne prieskumy ecommerce v ČR a má aj databázu väčšiny českých eshopov aj s informáciou na akej platforme bežia.

      1. Dobrý den,

        ve Vašem komentáři jste zmínil, že shopify podporuje přepravce ppl, mohl bych se zeptat, jestli jde o nějaký plugin nebo jak obchod s ppl propojit?

        S pozdravem,
        Filip Vlček

        1. Do Shopify můžete přidat jakoukoliv možnost přepravy.

          V Shopify App Store jsou aplikace na přímá propojení se Zásilkovnou, GLS a DPD.

          Pokud vám jde o přímý export objednávek přímo do PPL systému. Nejsem si úplně jistý, jak toto funguje. Jak se objednává přeprava u PPL?

          Objednávky v e-shopu můžete exportovat do souboru CSV (více zde: https://help.shopify.com/en/manual/orders/export-orders ). Pro automatizaci je nutné použít API. A pokud vám jde o tisk štítků, tak si budete muset nechat udělat řešení na míru. Zkusil bych se nejdřív obrátit na zákaznický servis PPL nebo využít některou ze společností, pro které už na Shopify řešení je.

        2. Dobrý deň,

          priame prepojenie pre PPL na Shopify App Store momentálne nie je, ale keďže je dostupný export objednávok tak viete ponúknúť zákazníkom aj dopravu cez PPL a aj iných prepravcov. Ale pokiaľ chcete mať plnú integráciu PPL aj s tlačou štítkou, tak Shopify má prepracované API (https://shopify.dev/docs/admin-api/rest/reference a https://www.shopify.com/partners/blog/topics/shopify-api) a viete si dať takéto rozšírenie naprogramovať na mieru.

  2. Dobrý den,

    znáte někoho kdo má zkušenosti s e-shopem na Shopify nejlépe podnikající jako s.r.o. v ČR. Měl by to být člověk, který ví jak nastavit refund, privacy, shipping policy, terms of service, legal notice. Také by měl rozumět nastavení DPH, celním problematice Shopify při dropshippingu, jak na eet, zkrátka byrokracii před tím, než začnu řešit jaké produkty zvolit k prodeji a marketing.

    Za jakékoliv odkazy a kontakty budu vděčný. 🙂

    1. Dobrý den,
      neznám odborníka přímo na Shopify, ale usnadním vám trochu výběr. To co požadujete jsou v podstatě záležitosti kteréhokoliv e-shopu. Tedy stačí člověk, který s tím má zkušenosti. Nastavit to v systému Shopify pak pro něho nebude určitě problém.

  3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdo a jak resi případné reklamace. O to se starám já nebo vše za mě řeší muj dodavatel? Nemohu nikde najít jak to funguje. A musím mít sro nebo stačí zivnost když jsem zaměstnancem? A jak se resi daně? Děkuji

    1. Dobrý deň,

      dane a ani reklamácie žiadna eshop platforma za Vás nevyrieši. Na dane si treba nájsť nejakú dobrú účtovnú firmu a daňového poradcu. Na reklamácie potrebujete človeka, ktorý bude aktívne komunikovať so zákazníkmi a na druhej strane s dodávateľmi, dopravcami a zabezpečí nápravu. Pokiaľ začínate v malom, bez zamestnancov a pod. postačí Vám živnosť, na s.r.o. sa dá v prípade potreby a rastu eshop časom previesť. Eshop platforma Vám zabezpečí, aby zákazník mohol u Vás nakúpiť, zaplatiť, prípadne odošle info do EET a Vy už musíte zabezpečiť fyzicky naskladnenie, distribúciu, reklamácie tovaru a pod. Z eshopu následne predáte účtovnej firme informácie o aktuálnom stave skladu, objednávkách a faktúry. Buď elektronicky nejakým exportom XML do účtovného softvéru alebo fyzicky, vytlačíte faktúry a dodáte ich účtovníkovi. Ten sa už postará o daňovú evidenciu a s tým súvisiace povinnosti. Prevádzkovať úspešne eshop nie je sranda, v jednej osobe to je náročné a musíte pokryť viaceré pozície od skladníka, zákazníckej podpory, obchodníka, marketéra a pod. V prípade, že chcete ísť jednoduchšou cestou a zaoberať sa iba časťou z týchto činností skúste sa pozrieť na dropshipping, kde Vám odpadne fyzická dodávka produktov, reklamácie a budete sa zaoberať hlavne marketingom a aj náklady na začiatok sú výrazne inde.

  4. Já bych jen doplnil, že v případě dropshippingu reklamace vyřizují dodavatelé. Vy jste ale ta první spojka, která musí komunikovat se zákazníky. Dodavatel se postará o výměnu zboží. Pokud bude chtít zákazník zpět peníze, pak je samozřejmě musíte vrátit a vyřešit to spolu s dodavatelem.

  5. A při dropshippungu když chci prodávat v USA a Evropě také funguje vracení zboží do 14 dnů nebo ne?
    Já vlastně tedy nic neřeším pouze marketing a popřípadě reklamace preposilam na svého dodavatele? A vlastně jen podávám danove přiznání z provize?

    1. Osobne nemám skúsenosť s predajom v zahraničí, ale myslím si, že eshop sa riadi legislatívou krajiny, kde má subjekt, ktorý eshop prevádzkuje sídlo. Predsa aj keď kúpite tovar na eBay alebo Aliexpresse, reklamácia sa riadi ich podmienkami uvedenými v obchodných podmienkach. Treba si dať napísať poriadne obchodné podmienky a podmienky pre ochranu osobných údajov. Potom v prípade sporu so zákazníkom máte jasne dané podmienky, ktoré platia pre obe strany.

      V prípade dropshippingu si musíte taktiež zabezpečiť eshop platformu, riešiť reklamácie, marketing, získavať nových dodávateľov a pod. Riešiť účtovníctvo. Ale odpadá Vám veľa starostí s nákupom(výrobou) produktu, s jeho uskladnením (vlastný sklad), s dopravou produktu zákazníkovi. Čo by boli normálne výrazné finančné aj časové náklady naviac.

      Takže fyzicky máte len eshop, nemusíte vlastniť fyzicky žiadne produkty a ani sklady, riešiť výhodnejšie podmienky s dopravcami a pod. A pokiaľ ste šikovný a dokážete si automatizovať celý predajný proces (napr. preposielanie objednávok priamo dodávateľovi), môžete sa vo výsledku skutočne zaoberať iba marketingom, prípravou podkladov pre účtovníka (to sa dá tiež automatizovať) a reklamáciami.

    1. Dobrý deň, myslím si, že v tomto prípade je najlepšie sa zastaviť na najbližšom živnostenskom úrade a poradiť sa tam. Ale v princípe si môžete naskladať činnosti podľa Vašej potreby. Z vlastnej skúsnosti môžem doporučiť dať si ich tam radšej viac ako menej, aj činnosti ktoré plánujete robiť iba okrajovo, nech to nemusíte riešiť dodatočne. Tu nájdete zoznam činností https://www.mpo.cz/assets/dokumenty/28675/62240/647135/priloha021.pdf . Číslo alebo názov činnosti budú od Vás vyžadovať aj pri zakladaní živnosti. Pre eshop by som si tam určite dal Veľkoobchod a maloobchod, reklamná činnosť, marketing a pod. Ale môžete si to naskladať ako sa Vám hodí.

  6. Dobrý den, Shopify mě zaujalo.

    Náhodou, nedělal jste si nějaký přehled o vhodných platformách (v češtině, angličtině, atd), které jsou vhodné pro mezinárodní prodej? Právě si je vyhledávám, ale je v tom hrozný bordel, všichni umí všechno:)

    A nemohu se dobrat, které jsou vhodné a věnují se i zahraničí (né jen ČR), všichni dělají platformy hlavně pro ČR.

    Děkuji za váš čas.

    1. Dobrý deň,

      som presvedčený, že pokiaľ hľadáte platformu pre globálny trh tak nič lepšie ako Shopify momentálne nenájdete. Čísla hovoria sami za seba, na Shopify beží cez milión eshopov, cena akcíi spoločnosti dlhodobo rastie a aj nedávno ohlásená spolupráca Shopify na Facebook Shops hovorí, že tejto platforme veria aj veľký hráčí.

      A popravde neviem o žiadnej platforme, ktorá vie všetko (väčšinou ide iba o marketingové kecy, ani Shoptet nie je dokonalý aj keď to je jednotka v ČR).

      Shopify poskytuje API pomocou, ktorej si dokážete na eshop pripojiť akúkoľvek externú službu (softvér) alebo doprogramovať rozšírenia eshopu podľa potreby. Bežia na najmodernejších technológiách a keďže ide o veľkú firmu dokážu flexibilne reagovať na nové trendy v ecommerce a nasadovať ich veľmi rýchlo. Samozrejme pri menších trhoch ako je SK a CZ u Shopify pravdepodobne narazíte na to, že nenájdete hotové rozšírenia pre všetky služby, ktoré by ste chcel. V tomto budú lokálny hráči napred, ale pri globálnych ambíciach s eshopom by som vsadil určite na Shopify.

  7. dobry den,
    ziju v zahranici a chtela bych zacit provozovat dropshipping. Nevim ale jak najit dodavatele.
    V clanku se zminuje aplikace oberlo s tim, ze „pomůže najít produkty, které chcete ve svém e-shopu prodávat. Tyto produkty pak přes plugin jednoduše přidáte do své nabídky. Rozšíření pak automaticky přeposílá objednávky dodavatelům, kteří se starají o jejich expedování“.
    Znamena to, ze si zprovoznim prazdny shopify a jak k nemu pripojim oberlo, abych nasla dodavatele, kdyz zatim zadne nemam? Dalsi dotaz: muzu na jedne registraci shopify nabizet zbozi ruznych dodavatelu? Nebo musim mit pro kazdeho dodavatele extra shop?

  8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné Shopify napojit přímo na POHODU, tak aby byl eshop propojení se skladem, fakturami, objednávkami,.. děkuji za odpověď

    1. Dobrý deň,

      prepojiť určite ide. Ale priamo od Shopify nie je oficiálne prepojenie, musí sa to riešiť cez externých Shopify partnerov, prípadne si môžete také prepojenie vyvinúť na mieru. Napr. tento partner túto možnosť poskytuje https://www.dativery.com/cs/s/shopify-to-pohoda/, ale z ich riešením nemám osobnú skúsenosť, takže je potrebné si preveriť priamo u nich podmienky a aj funkcionality.

  9. Dobrý den chtěl bych se zeptat jak mam nastavit platební metody když mi nebylo 18 let a nemám ičo ani živnostenský průkaz budu rád za odpověď dekuji

    1. Dobrý deň,

      pokiaľ chcete predávať nejaké produkty alebo služby za peniaze online ide o podnikanie, takže potrebujete mať živnosť alebo s.r.o.

      V prípade, že Vám ešte nebolo 18 rokov je možné, aby si živnosť alebo s.r.o. založil napr. niektorí z Vašich rodičov (alebo niekto Vám blízky, ktorý má 18+) a Vy môžete poskytovať služby pod jeho subjektom a po prekročení 18 roku, si založiť vlastnú živnosť alebo firmu a previesť podnikanie pod ňu. Prípadne prebrať pôvodnú firmu od pôvodného konateľa…možností je viac.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..